Rendov

Po prvýkrát sa spomína v opise listiny datovanej do r. 12391 ako terra Rendvey, nachádzajúca sa v blízkosti Bušiniec, a po tatárskych nájazdoch vyľudnená a opustená. Pôvodne patrila kráľovskému hradu Neograd v rovnomennom komitáte, ale touto listinou ju kráľ Belo IV. daroval ostrihomskému kustódovi Nicolaiovi. V ďalšej listine z r. 12482 sa táto donácia potrvdzuje, pričom kráľ dodatkom zakázal hradnej šľachte a poddaným využívať či zaberať Nicolaiove majetky.

Usadlosť patrila tomuto úradu aj v r. 13353, kedy sa vtedajší kustód Johannes sťažoval arcibiskupovi na problémy s financovaním svojho úradu, pretože jemu pridelené majetky vrátane terra Rendueh, sústavne napádané okolitými zemepánmi, neboli schopné produkovať dostatočný osoh. Arcibiskup ich preto vymenil za štvrtinové podiely vo farnostiach v iných komitátoch.

Rendov na mape 3. VM

Neskoršie pramene už usadlosť nespomínajú, ale v 19. storočí bola obnovená ako osada, a pôvodný chotárny názov sa zachoval dodnes. Na niektorých mapách sa uvádza aj ako Radava, prípadne Malý Radov. Katastrálne patrí pod Čeláre.


1. [MOL DF 248300]
2. [MOL DF 237955]
3. [MOL DF 237973]

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.