TZT Zabry-Trúbiaci kameň

Žltá turistická značená trasa (TZT) zo suchánskych lazov Zabry k Trúbiacemu kameňu dobre reprezentuje symboliku žltej značky, ktorá sa zväčša používa len pre krátke spojnice. V tomto prípade však nejde o spojenie medzi dvoma TZT, ale len značenú prístupovú cestu k miestnej atrakcii.

Zámerom tejto spojnice bolo pravdepodobne vyznačenie trasy k Trúbiacemu kameňu pre motorizovaných návštevníkov, ktorí sa môžu nechať zlákať upútavkami, osadenými popri málo frekventovanej, ale nedávno rekonštruovanej ceste z Čeboviec do Litavy a na Sucháň. Z hlavnej cesty potom vedie úzka jednosmerná asfaltová cestička popri niekoľkých lazníckych obydliach v časti Zabry, a končí na akomsi kruhovom priestore, kde sa autá môžu otočiť, prípadne aj krátkodobo zaparkovať. Peší turista sem asi často nezablúdi, keďže jediný použiteľný prístup je po pomerne fádnej a dlhej asfaltovej ceste zo Sucháňa, ktorá bude len ťažko konkurovať ľahšie prechodnej zelenej značke, totožnej s náučným chodníkom.

Samotná žltá značka začína práve na spomenutom kruhovom priestore, kde je aj akýsi drevený prístrešok, ktorý sa prípadne dá využiť ako úkryt pred búrkou. Odtiaľto smerovník ukazuje do hustého porastu, avšak v skutočnosti je hneď po vstupe na trasu chodník široký a ľahko prechodný. Jednoduchá je aj orientácia, len hneď v prvej časti si treba všimnúť odbočku doľava, ktorá je vyznačená smerovníkom. Ďalej je už cesta zrejmá, a nie je nutné ani sledovať pásové značenie, ktoré je však použité tiež. Chodník je typovo prakticky rovnaký ako zelená značka zo Sucháňa – široká cesta, pomaly klesajúca cez presvetlený les, hoci sklon je tu prudší. Obe trasy sa potom spájajú tesne pred infopanelom pri Trúbiacom kameni.

Krátka trasa nie je až na niekoľko informačných panelov nijako zvlášť zaujímavá, ale aj tak nie je na škodu prejsť si ju aspoň raz, keďže v okrese veľa značených trás nie je. Tí, čo prídu autom na Zabry, si ju určite prejdu hneď dvakrát, pretože alternatívny návrat k východziemu bodu nejestvuje.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.