Historický slovník obcí okresu VK

Na Facebooku sme spomínali mierne zanedbávanie tejto stránky z dôvodu práce na väčšom diele, ktoré tu teraz chceme prezentovať. Ide o sumarizáciu výsledkov nášho badánia ohľadom (predovšetkým stredovekej) histórie jednotlivých sídiel nášho okresu vo forme referenčnej príručky podobného typu, akou je starší Vlastivedný slovník obcí na Slovensku.

Obsah je samozrejme čerpaný z dát už publikovaných na tejto stránke, ktoré sú však prepracované a čiastočne aj doplnené novšími poznatkami. Veľkými zmenami prešla najmä forma príspevkov – predovšetkým sme zmenili metódu prepisu mien s dôrazom na poslovenčovanie všade tam, kde to bolo vhodné a možné. Snahou bolo tiež zjednotiť terminológiu, keďže pôvodné internetové príspevky boli písané rôznymi štýlmi v rozpätí takmer dvoch rokov.

Chceme však podotknúť, že zatiaľ ide len o pracovný koncept, ktorý by mal prejsť pripomienkovým konaním. Keďže sme však nenašli žiadnu osobu či inštitúciu, ktorá by bola schopná a ochotná sa na tento koncept pozrieť, rozhodli sme sa vydať PDF súbor k verejnému pripomienkovaniu. Preto by sme radi poprosili kohokoľvek, kto si ho stiahne a preštuduje, a bude mať pocit, že niečo by sa dalo urobiť lepšie, aby nám zaslal akékoľvek návrhy na doplnenie, korekcie faktických či gramatických chýb, alebo akékoľvek otázky či názory, ktoré prácu pomôžu skvalitniť. Menšie zmeny možno navrhovať priamo cez komentáre k tomuto článku, na tie väčšie je potom vhodnejšie použiť e-mailovú adresu, ktorú uvádzame v tiráži súboru.

Text zostáva otvorený pripomienkam, a bude tiež priebežne dopĺňaný novými poznatkami. V tomto zmysle sa teda nejedná o online knihu, a tak nie je nutné informovať SNK či žiadať o samostatné ISBN pre elektronickú publikáciu. Pokiaľ možno, prosíme o rešpektovanie copyrightu, a vyslovene zakazujeme použiť akúkoľvek časť publikácie na komerčné účely.

Súbor možno stiahnuť kliknutím na nasledovný odkaz:

Verzia 1.1 (predprintová, 16.7. 2016)
Verzia 1.2 (printová, august 2016)
Verzia 1.3 (úpravy signatúr a poznámok pod čiarou, menšie doplnenie obsahu; 30. 6. 2017)

Niekoľko kusov je ešte dostupných aj v knižnej (tlačenej) podobe – v prípade záujmu píšte na e-mailovú adresu, uvedenú v tiráži publikácie.

obalka

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.