Mykouhaza

Ako prvú písomnú zmienku o usadlosti uvádza Gyorffy listinu z r. 12721, v ktorej sa síce vyslovene neuvádza jej názov, avšak hovorí sa jednom popluží pôdy na východ od rieky Kyurtus (Krtíš), ktorú rodina zemana menom Mykou de Bechke (dnes Becske v maď. časti Novohradu) predala komesovi Petrovi z rodu Balassa. Dá sa predpokladať, že usadlosť bola pomenovaná po tomto Mykovi, a nie po známejšom rovnomennom otcovi komesa Petra.

S názvom Michohaza sa stretávame až v r. 13232, kde sa hovorí dokonca o dvoch rovnomenných usadlostiach, pričom tá druhá sa pre potreby rozlišovania označuje aj ako Dubzighaza. Zástupcovia rodu de Bechke sa sťažoval kráľovi, že obe nimi vlastnené usadlosti boli násilne zabraté komesom Dubzygom a jeho bratmi, ktorí tiež fyzicky napádali ich príbuzných. Kráľ dal prešetriť situáciu, opraviť poškodené hraničné body a ešte v tom istom roku3 vydal listinu potvrdzujúcu nárok rodu de Bechke na dedičné užívanie oboch majetkov. Už v r. 13344 však tento rod svoje majetky Seel (Želovce) a Mykouhaza predáva komesovi Petrovi, synovi Bitera z rodu Balassa.

Toto je aj posledná zmienka o usadlosti, ktorú sa nám podarilo nájsť. Zostáva tu však mnoho nezodpovedaných otázok a nezrovnalostí – nie je jasné, ako a prečo sa tento majetok dostal po r. 1272 od Balassovcov späť k Bechkeovcom (ak vôbec skutočne šlo o rovnaký majetok); a nepoznáme ani osud či pôvodnú polohu tejto usadlosti. Dvakrát sa v listinách spomína, že ležala na východ od rieky Krtíš, a Gyorffy ju situuje na severovýchod od pôvodných Želoviec, ktoré ležali v blízkosti dnešnej lokality Slanisko (Šóšár). Je tu určitá hlásková podobnosť s neďalekým toponymom Manková (Mankovský vrch), ale to je len náš nekvalifikovaný dohad.


1. [MOL DL 65708]
2. [MOL DL 40426]
3. [MOL DL 40434]
4. [MOL DL 65746]

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.