Pustý hrad

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z r. 12761, kedy ho obsadili bratia Ders a Demetrius, vnuci Lamperta z rodu Hont-Poznan. V r. 12852 si bratia majetky rozdelili, pričom hrad, dovtedy pomenovaný Haradnak alebo Haradnuk, sa objavuje pod novým názvom Lytua či Lythwa, podľa riečky v údolí. Z r. 13183 sa zachoval protest Dersovho syna proti obsadeniu hradu a všetkých jeho majetkov Matúšom Čákom, po ktorého smrti sa hrad stal kráľovským majetkom. Kráľ Karol Róbert ho v r. 1335 vymenil s Demetriovimi vnukmi za iný hrad, ale už o 8 rokov neskôr im ho kvôli neustálym násilnostiam v okolí znova odobral. V tej dobe k nemu ako majetky patrili okrem iného aj usadlosti Lesenice, Hrušov, Opava, Čelovce, Jablonec a Beluja.

V tejto listine z r. 13424 sa po prvýkrát uvádzajú 2 rovnomenné hrady Litava, jeden z nich už v tom čase spustnutý. Nie je vyjasnené, kedy a prečo bol pôvodný hrad opustený. Od tohto záznamu sa už 2 hrady v jednej listine nikdy nespomínajú, preto sa dá predpokladať, že nový hrad postavený západne od pôvodného, ktorý dnes poznáme ako Čabraď (názov použitý po prvýkrát v r. 14625), prebral okrem funkcie aj meno starého hradu. Situáciu ale komplikuje niekoľko neskorších listín, v ktorých sa okrem variácii názvov Čabraď a Litava niekoľkokrát objavuje aj Pustá Litava (1394, 1472, 1496)6. Mohlo by to znamenať, že starý hrad, aj keď neslúžiaci svojmu pôvodnému účelu, sa do neskorších čias zachoval aspoň ako majetok, ale je tiež možné, že pre nový hrad sa používali až 3 rôzne názvy.

V každom prípade, lokalita pôvodného hradu je dnes známa a terénnym prieskumom aj dokázaná. Nepatrné zvyšky múrov a terénne stopy sa nachádzajú v polohe Pustý hrad v katastri Čeloviec, neďaleko miesta, kde cesta do Cerova pretína riečku Litava, a kde je zároveň aj hranica medzi okresmi VK a Krupina.


1. [MOL DL 42494]
2. [MOL DL 41783]
3. [MOL DL 41011]
4. [MOL DL 3469]
5. [MOL DL 90042]
6. [MOL DL 7968, 97340, 97530]

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s