Lehôtka

V publikácii o obci Sucháň z r. 19961 sa uvádza: “Na začiatku 13. storočia založili osadu (Sucháň) na terajšom mieste prisťahovalci od Ipľa, z okolia Šiah, ku ktorým sa po roku 1242 pripojili gorali z Beskýd – Bartošovej Lehôtky. Gorali si pôvodne založili rovnomennú osadu (Lehôtka) na pomedzí litavského a cerovského chotára, kde mali neustále nezhody s obyvateľmi susedných dedín. Na pozvanie Dačovcov sa presťahovali na jeho pozemky v bývalom dolnom poli.”

Prvú písomnú zmienku o usadlosti Lehôtka (v podobe Lehothka) však máme až z r. 1338, kedy ju od litavských pánov kupili potomkovia Dacsa a Demetera z Plachtiniec. V rokoch 14212 a 14243 sa o hranice územia Lehothka (susediace so Sucháňom a Dačov Lomom) sporili viaceré vetvy Dacsovcov. Tento dlhotrvajúci spor bol hlavným predmetom väčšiny neskorších listín, týkajúcich sa tejto usadlosti. Jej názov sa nemenil, i keď bola zapisovaná v niekoľkých variáciách ako Lehotka, Lehotha, Lehhothka. Bakács tu uvádza majetkové podiely rodov Csalomiai (1421), Lábatlani (1464), Luka (1465), Palásthy (1466), Keszihóczi (1498), Szobonya (1498), Farnosi (1525), majetky tu mal aj  István Werbőczy (1523) a bzovícke opátstvo (1525).

V podstate už od r. 1498 sa uvádza len ako predium, takže sa dá predpokladať, že funkciu stáleho sídla pre väčší počet obyvateľov stratila ešte pred tureckou okupáciou. Žiadny relevantný údaj sa nezachoval už ani na mapách vojenského mapovania. Jej polohu je však možné určiť pomerne presne – jednak sa v predpokladanej lokalite (neďaleko cesty z Litavy smerom na Pereš a Španí Laz) dodnes zachovalo toponymum Lehôtka (napr. na mape ZBGIS), a taktiež historické údaje z prvotnej metačnej listiny chotára z r. 1338 tomuto umiestneniu zodpovedajú (Bik môže byť časť Za bukom, príp. Bučina, rivulus Reka je určite potok Rieka, ktorý na tomto mieste ústi do potoka Litava, atď.). Dnes toto územie patrí do okresu Krupina, ale je nesporné, že v dobe svojej existencie malo majetkové a územné väzby predovšetkým na hontianske dediny nášho okresu, a preto patrí aj na tieto stránky.


1. [MIHÁĽKIN, Ján. Sucháň. Sucháň: Obecné zastupiteľstvo, 1996. 22 s.]
2. [MOL DL 69407]
3. [MOL DL 69427]

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s