Mankó

Osada Dolná Manková pod kopcom Manková (Mankó-hegy) medzi dnešnými Slov. Ďarmotami a Opatovskou Novou Vsou sa spomína ako samostatná obec Mankfolua v listine z r. 12901, kedy sa dostala do majetku Demetera, predka rodu Balassa. V r. 13232 ju spolu s ďalšími dedinami pri Ipli vymenil zvolenský komes Donch za obec a hrad Sučany (okr. Martin).

Opäť sa objavuje v súpisoch odvodov divínskeho panstva z r. 1678 a 1689, kde je uvedená vínna daň z Mankovej (Mankoy dézsmabor)3. Ako Manko sa uvádza aj v kráľovskej knihe z r. 16914. Na mape 2. vojenského mapovania je na tomto mieste zakreslený prícestný hostinec. Na prelome 19. a 20. storočia bola ako Mankófalva samotou mesta Balassagyarmat5, dnes patrí pod S. Ďarmoty.

Dolná Manková pri S. Ďarmotách

S podobným (v maďarčine rovnakým) toponymom sa ale stretávame aj pomerne blízko, v katastri Želoviec. Osada Mankov pod Mankovským kopcom (tiež Mankó-hegy) sa koncom 19. a začiatkom 20. storočia spomína pod názvami Mankóhegy telep (miesto pod Mankovským vrchom) alebo Mankódűlő (Mankovské vinice)5. Aj dnes sú na tomto mieste vinice a niekoľko záhradkárskych objektov.

Mankov pri Želovciach

1. [MOL DL 65721]
2. [MOL DL 65737]
3. [MOL UC 87:2a, b]
4. [MOL A 57 22 24]
5. [Galcsik Zsolt: Nógrád megye közigazgatási és területi változásai (1872–2005). (Salgótarján, 2005.)]

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s