Malá sakrálna architektúra v Balogu nad Ipľom

  • Vzácnou historickou pamiatkou je kaplnka Najsvätejšej Trojice z roku 1842, ktorá stojí pred dedinou. Je to obdĺžniková stavba s kláštornou klenbou na fabiónoch, s pozoruhodným dvojkruhovým oknom v kamennom ráme. Kríž pred kaplnkou je z roku 1858.
  • Ako národná kultúrna pamiatka (č. 2590/0) je evidovaná samostatná celodrevená zvonica zrubovej konštrukcie pokrytá šindľom, postavená v 18. storočí bez jediného klinca. V jej hornej časti je zvuková arkáda ako pri protestantských renesančných stavbách. Zvony pochádzajú od budínskeho zvonolejára J. Brunnera.

Kaplnka Najsvätejšej TrojiceCelodrevená zvonica

  • Socha sv. Rocha z roku 1810 svätého zobrazuje s poranenou nohou a psíkom. Jeho liečba bola známa v období veľkých morových nákaz.
  • Zriedkavé súsošie stojace v strede dediny nazývajú tunajší kopou svätých. Trojité súsošie pochádza z roku 1872 a predstavuje svätcov dôležitých z hľadiska dediny. Patrón požiarnikov, Svätý Florián drží v pravej ruke diežu, z ktorej leje vodu na horiaci dom. V ľavej ruke drží zástavu a na hlave má prilbu. Druhá kamenná socha zobrazuje Sv. Vendelína s ležiacim baránkom pri nohách. Tento svätec je patrónom chovateľov domácich zvierat, hlavne pastierov ovcí. Poslednou je socha Sv. Jána Nepomuckého, patróna riek, mostov a mlynárov. Vyobrazený je s krížom a modlitebnou knižkou v rukách.

Sv. TrojicaSocha sv. Alžbety

V obci stojí aj niekoľko prícestných kamenných krížov s pôvodným korpusom.

  • Starý hlavný kríž cintorína pochádza z roku 1856.
  • Kríž blízko zvonice je z roku 1810.
  • Kamenný kríž pri vedľajšej ceste do Dolinky, s textom Isten dicsőségére emeltették Marton Lajos es neje Rados Mária 1927.
  • Kamenný kríž v centre obce, s textom Az isten dicsősségére állítatta Skerlec Kálmán és neje Gyurász Eva 1914.

Kríž pri ceste do DolinkyKríž v centre obce

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.