Kostol v Ipeľskom Predmostí

Prvý kostol v obci mohol byť postavený v románskom slohu pravdepodobne už v 11.-12. storočí. Súpis pápežských desiatkov z r. 1332-37 uvádza meno tunajšieho kňaza Konzolina z kostola Panny Márie, a podľa výšky vymeraného desiatku je zrejmé, že šlo o najväčšiu, a pravdepodobne teda aj najstaršiu farnosť v hontianskej časti dnešného okresu. V r. 1418 sa pripomína existencia nemenovaného miestneho kňaza, ktorý spadal do pôsobnosti ostrihomskej arcidiecézy. V r. 1470 sa zasa spomína miestny kňaz Ján, ktorý sa ako svedok pri čítaní testamentu istej šľachtičnej objavuje aj v r. 1477, a napokon aj v r. 1493, kedy bol zároveň aj hontianskym vice-arcidiakonom.

Kostol a fara na pohľadnici zo začiatku 20. storočia

Tento starý kostol bol azda zničený počas tureckých nájazdov, a na jeho mieste bol postavený nový v barokovom štýle. Z r. 1740 je zmienka o prestavbe miestneho kostola zasväteného Všetkým svätým, ktorý vyhorel v r. 1920. Terajší kostol Ružencovej Panny Márie bol postavený v secesnom neogotickom slohu v r. 1924, a vysvätený o rok neskôr.

Kostol v Ip. Predmostí dnes

Je to jednoloďová stavba s predstavanou vežou a presbytériom s polkruhovým uzáverom. Priestor je zaklenutý valenou lunetovou klenbou. V interiéri sa nachádza hlavný oltár z r. 1924 s obrazom od L. Tihanyiho, v presbytériu závesný obraz Všechsvätých z r. 1885, a tiež 4 drevené rokokové svietniky zo 70. rokov 18. storočia. V interiéri kostola sa taktiež nachádza kópia obrazu Čiernej Madony z Czenstochowej, ktorý v r. 1942 namaľoval a daroval P. Lewartowski, jeden z poľských vojakov internovaných v tunajšom zajateckom tábore. Z ďalších predmetov v interiéri môžeme spomenúť bočné oltáre Ježišovho Srdca a Nepoškvrnenej Panny Márie so sochami svätých, lurdskú jaskyňu, kazateľnicu so štyrmi evanjelistami atď.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.