Malá sakrálna architektúra v Kolároch

 • V staršej južnej časti obce sa nachádza ďalší kríž z umelého kameňa, s textom A jó Isten dicsőségére és a szűz Anya tiszteletére álítatták GRESINA JÓZSEF és neje sz. VARGA ROZÁLIA és két fiuk 1975. 8. 15.
 • Ďalší, tzv. Kassaiov kríž je na pravej strane cesty smerom do Veľkej Čalomije, s textom Az Isten dicsőségére és a buzgó hivek léleképülésére emeltette CSERI ISTVÁN Kóváron 1859
 • Oproti Kassaiovmu krížu, na ľavej strane cesty, sa nachádza ďalší, stojaci na hnedom pieskovcovom podstavci. Kríž je bez textu, ale vraj ho dal postaviť Ferenc Cseri koncom 19. storočia.
 • Pôvodne drevený ústredný kríž cintorína bol nahradený novým, vytesaným z čierneho mramoru, s textom Az Isten dicsőségére állítatták a kóvári hívek 1963
 • Južne od obce neďaleko viníc stával pieskovcový kríž s textom Az Úr Jézus öt szent sebe tiszteletére és a hívő lelkek épülésére állítatta Benko István és neje Kopcsányi Emília 1936, ale korpus sa zlomil. Je možné, že bude čoskoro obnovený.

Kríž pri ceste do ChrastiniecKríž pred kostolom

 • Hlavný kríž pred kostolom je vytesaný z mramoru, osadený bol v r. 1923, s textom Isten dicsőségére állíttatta CSERI ISTVÁN és neje MÉZES ANTÓNIA egyetlen fiuk CSERI VINCZE hős emlékére aki drága életét áldozta a hazáért
 • Na ceste do Chrastiniec stojí drevený kríž, postavený Istvánom Cserim koncom 19. storočia.
 • Popri ceste na Chrastince je dvojica podobných tehlových kaplniek. Tú na pravej strane cesty dal postaviť Miklós Cseri na začiatku 20. storočia, tú nižšiu vľavo Vince Cseri.

Kaplnka pri ceste do ChrastiniecKaplnka pri ceste do Chrastiniec

 • V centre obce je postavená kamenná zvonica neoklasicistického tvaru, podobná tej v Sečiankach. Traduje sa, že od nej viedli tunely na hrad Modrý Kameň, ako aj na už neexistujúci hrad Haradissa.
 • V kostolnej záhrade je malá kaplnka Najsvätejšieho Ježišovho srdca, postavená z červených tehál rodinou Násalyovcov.

Zvonica v KolárochKaplnka Ježišovho srdca pred kostolom

 • Pri ceste smerom na Slovenské Ďarmoty sa nachádza rustikálna kamenná socha sv. Trojice z 19. storočia, postavená na vysokom stĺpe, s textom Állítá CSERI ISTVÁN 1905
 • V neďalekej záhrade sa nachádza pieskovcová socha sv. Vendelína, podľa dedikácie postavená v r. 1908, renovovaná v r. 1951, avšak môže byť aj staršia. Pôvodne stála nižšie na okraji obce vedľa pasienku, ale musela byť presunutá kvôli rozširovaniu cesty.

Socha sv. TrojiceSocha sv. Vendelína

Zdroj: CSÁKY KÁROLY: Kóvár község szakrális emlékei (BÖRZSÖNYI HELIKON 6/2011)

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.