Malá sakrálna architektúra v Bušinciach

V katastri obce sa nachádza až 8 krížov. V starších záznamoch sa spomínajú tri kríže, ktoré boli postavené už koncom 18. storočia, pričom jedným z nich mohol byť aj doteraz zachovaný hlavný kríž pred vchodom do kostola.

  • Postriebrený železný kríž na kamennom podstavci pred kostolom, s datovaním pravdepodobne 1786, a ťažko čitateľným textom /…/ Isten dicsőségére állít/ ják Ifj. Tóth/ Andrásné/ és Lőrincz Andrásné/ Bussai lakosok. 
  • Novší kamenný kríž je v záhrade kostola oproti vchodu na cintorín, s textom Mottó: Jézusom mennyit és mennyit szenvedtél/ Midőn a kereszten /…/ függöttél?!/ Mária Magdolna/ Isten nagyobb dicsőségére és a hívek/ épülésére állíttatták/ Nagy János és Varga András/ Bussai lakosok/1922
  • Centrálny kríž cintorína je zo žlto lakovaného kameňa, bez textu. Na cintoríne je ešte jeden starší žulový kríž, ktorý dal postaviť plebán Josephus Balogh v r. 1857, s nečitateľným latinským nápisom.
  • Na hlavnej ulici smerom na Lučenec je tzv. Gyurov kríž, liatinový na žltom kamennom podstavci. Fasáda priľahlého domu je datovaná do r. 1930, ale kríž nemá datovanie ani žiadny text.

Kríž pri ceste do ČelárKríž pri ceste do ZlievecKríž pri ceste do Mule

  • V blízkosti školy pri ceste do Zlievec sa medzi dvoma stromami nachádza ďalší liatinový kríž na žltom kamennom podstavci, tiež bez textu.
  • Kamenný kríž na betónovom základe stojí pri ceste do Mule, v časti Makový vrch, ktorá patrila Bertalanovi Bomborovi, podľa ktorého sa kríž aj ľudovo nazýva. Text venovania je ale nečitateľný.
  • Ďalší liatinový kríž na vysokom kamennom podstavci sa nachádza južne od obce, neďaleko minerálneho prameňa pri ceste do Čelár.

Kaplnka sv. MichalaKaplnka sv. Jána NepomuckéhoKaplnka Panny Márie

V obci sú aj 3 staršie kaplnky.

  • Najstaršou je asi kaplnka sv. Michala archanjela (ľudovo aj kaplnka anjelov strážnych), ktorá sa nachádza pri ceste medzi kostolom a cintorínom. Traduje sa, že ju pôvodne postavili obrancovia bušinskej pevnosti počas tureckých nájazdov, aby ich ochránila pred zničením. A keďže podľa povesti sa tak aj stalo, táto kaplnka má pripomínať tento zázrak.
  • Ďalej po tej istej ceste smerom k mostu cez Ipeľ stojí aj kaplnka sv. Jána Nepomuckého, podobného tvaru, pravdepodobne z 18. storočia. Podľa miestnych obyvateľov stála pôvodne tam, kde je dnes budova bývalých kasární, a na svoje dnešné miesto bola presunutá práve kvôli ich stavbe.
  • V centre obce stojí aj oplotená kaplnka Panny Márie zo žltého kameňa a so zelenou plechovou strechou, s datovaním 1936.

Zdroj: CSÁKY KÁROLY: Bussa község szakrális emlékei (BÖRZSÖNYI HELIKON 7/2012)

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.