Kostoly v Leseniciach

Neskorobarokový rímsko-katolícky kostol Narodenia Panny Márie z 18. storočia, prestavaný v neorománskom slohu koncom 19. storočia, ešte raz v pseudoromantickom slohu v 20. storočí, a renovovaný v r. 1960-61. Jeho predchodca sa nepriamo spomína už v r. 1291, kedy sa pri spore miestneho šľachtica ako svedok objavuje aj tunajší kňaz Ján. Súpis pápežských desiatkov z r. 1332-37 potvrdzuje existenciu kostola, zasväteného Panne Márii, ktorého kňazom bol istý Egídius. V r. 1343 sa pri delení majetkov medzi šľachticmi z K. Kosíh spomína lesenická farnosť a kňaz Pavol, pod ktorého dohľadom sa tento právny akt uskutočnil. V r. 1406 sa ako svedok v spore medzi zemanmi z K. Kosíh spomína kňaz Ján z Leseníc, neskôr v r. 1455 jeho nástupca Bartolomej.

Nový kostol podľa informácií miestnych nebol postavený na mieste pôvodného kostola, ale rod Majtény daroval na jeho výstavbu nový pozemok. Jednoloďová dispozícia s rovným uzáverom presbytéria. Loď členená pilastrami, ktoré mali pôvodne niesť klenbu, dnes je strop rovný. Fasáda členená lizénmi a neorománskym podstrešným vlysom. Neoklasicistický hlavný oltár zo začiatku 20. st. Na zvýšenej predele má nové obrazy Zvestovanie Panny Márie a Prijímanie sviatosti oltárnej. Nad oltárom visí reliéf narodenia Panny Márie z 19. st (chybné datovanie 1730 na neoklasicistickom ráme). Traja potomkovia rodu Majtény sú pochovaní v rodinnej krypte pri vchode.
Katolícky kostol v LeseniciachEvanjelický kostol v Leseniciach
Prvý jednoduchý drevený evanjelický kostol bol postavený okolo r. 1742. Na rozkaz Márie Terézie bol v r. 1752 zbúraný, ale po vydaní tolerančného patentu si veriaci postavili novú faru (1785), nový kostol (1787) a ev. školu (1790). Dnešný kostol bol postavený v r. 1984, veža pristavená v r. 1989. Oltárny obraz Krista je od Jána Halgaša z Plešivca. Stavbu pripomína pamätná mramorová doska.

HARMINC, Ivan (et. al.). Súpis pamiatok na Slovensku II. Bratislava, 1967, s. 184.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.