Kostoly v Neninciach

Barokovo-klasicistický kostol Všetkých svätých pochádza z obdobia okolo r. 1780 (podľa iného zdroja 1764). Miestny kňaz Dominik sa však uvádza už v listine z r. 1298, takže sa dá predpokladať, že kostol alebo aspoň kaplnka tu stáli už oveľa skôr. Nakoniec, pôvodné sídlo dlhodobo používalo názov Kostolné Nenince (Egyházas, neskôr skrátene Házas Nyenye).

Starý kostol v Neninciach

Dnešný kostol je jednoloďovou stavbou s rovným uzáverom, steny členené pilastrami a fasády členené lizénovým rámom. Z pôvodného vybavenia sa zachovala luisézna kazateľnica z r. 1787. Hlavný oltárny obraz Všetkých svätých zobrazuje Svätú Trojicu, Pannu Máriu a Ježiša. Na bočnom oltári Ježišovho srdca sa nachádza socha malej sv. Terézie a stará krstiteľnica, na druhom bočnom oltári stávala socha Márie, dnes je tam Pieta. Oproti kostolu je nová farská budova, v jej záhrade sa nachádza hrobka rodu Luka z r. 1875.

Nový kostol v Neninciach

V strede obce stojí moderný kostol Dobrého Pastiera z r. 1996 s bohatými freskami a oltárnym obrazom v štýle al secco, ktorý je dielom L. Pataya.

HARMINC, Ivan (et. al.). Súpis pamiatok na Slovensku II. Bratislava, 1968, s. 361.

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s