Kaštiele v Neninciach

Staršia kúria LukovcovKaštieľ

Nachádza sa tu neoklasicistická kúria Lukovcov, pôvodne z polovice 18. storočia, obnovená Pálom Lukom na začiatku 19. st., neskôr rozšírená prístavbou koncom 19. st. Východná časť budovy je jednopodlažná, západná dvojpodlažná. Staršia časť západného podlažia má šesťosové hlavné priečelie s pristavanou manzardovou strechou a šiestimi oknami, novšia časť je štvorosová, s dvoma oknami v strešnej časti. Staršia budova má pôvodné klenby, v novšej sú rovné stropy. Obe budovy sú spojené loggiou v záhradnej časti. Dnes je v budove základná škola

Kaštieľ Blaskovitsovcov, neskôr MajthényiovcovKaštieľ Ottmara Majthényiho

Ďalej je tu klasicistický kaštieľ Blaskovitsovcov taktiež z 18. st.. v 19. st. prestavaný. Je to dvojpodlažná budova so stredným rizalitom a pôvodnými korýtkovými klenbami v reprezentačných miestnostiach. Pôvodne patril Pálovi Blaskovitsovi, neskôr László a Ottmarovi Majthényiovcom. Dnes slúži ako ubytovňa.

Posledným zachovaným feudálnym sídlom v obci je chátrajúci kaštieľ Feketeovcov v ulici nad kostolom. V 18. st. patril rodu Tersztyanszky, neskôr tu býval János Andreics s manželkou, nakoniec Gyula Fekete s manželkou. Ide o poschodovú budovu s manzardovou strechou.

Lukov kaštieľ dnesBlaskovitsov kaštieľ dnes

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.