Kostol v Muli

Dominantou obce Muľa je rímsko-katolícky secesný kostol sv. Alžbety, ktorý dal v r. 1910 na vlastné náklady postaviť statkár Rudolf Körffy podľa plánov významného architekta Istvána Medgyaszaya. Bola to prvá sakrálna železobetónová stavba v Uhorsku, a súčasne je aj replikou jedného z rímskych kostolov. Stavbe dominuje osem 300 kilogramov vážiacich a tri metre vysokých anjelov. Kostol a priľahlá záhrada sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok.

PohľadnicaPohľadnica 2

Centrálnu dispozíciu stavby tvorí oktogonálny pôdorys s oltárnym výklenkom, do tohto priestoru vedie hlavný vstup do kostola. Klenba hlavného priestoru kostola pozostáva z vopred vybetónovaných tenkých škrupinových segmentov, ktoré sú spojené zvonku viditeľným vyzdvihnutým železobetónovým vencom. Hmotovú skladbu dopĺňa štíhla zvonica s otvorenou arkádou a nahor sa zužujúcim štítom. Spojovacím článkom medzi vežou a hlavnou sieňou je spevácky chór. Sakristia, nadväzujúca na vežu, má rovný strop. Stvárnenie okenných otvorov svedčí o inšpirácii gotikou. Po obvode kupoly sú vysoké sochy cherubínov, priečelia ozdobujú rámy s oblými obrysmi. Architekt tu dosiahol s uplatňovaním železobetónu vzájomnú integráciu nového materiálu a kultúrneho dedičstva ľudového umenia, stvárňujúc tak národný štýl.

Výzdoba interiéru kostola je prostá, bez rušivých prvkov. Zariadenie interiéru je v secesnom štýle a pochádza z r. 1915-1920. Hlavnému oltáru dominuje obraz sv. Alžbety. Bočné oltáre Panny Márie a Božského srdca v štýle secesnej neogotiky sú dielom Lajosa Tihanyiho. Nachádza sa tu aj secesná socha Panny Márie z majoliky.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.