Zelený hrad

Zvyšky múrov a výhľad z hradu

O tomto hrade  v polohe Zámok sa nezachovali žiadne priame písomné záznamy, ale z prieskumov okolia je možné datovať jeho vznik do 13.-14. storočia. Jeho primárnou úlohou mohlo byť stráženie predpokladanej obchodnej cesty Balassagyarmat-Zvolen. Na konci 13. storočia patrila táto oblasť Hunt-Poznanovcom, v r. 1323 daroval majetky v okolí zvolenský župan Donč svojim synovcom z rodu Balaša, ktorí pravdepodobne tento hrad dali postaviť. Nepriamym dokladom o jeho existencii je listina z r. 1345, v ktorej sa Juraj, syn Petra, syna Bitera, predok rodu Balaša, spomína s prídomkom Čebovský (de Chaab), čo je pevný doklad o sídle Balašovcov v Čebovciach, hoci nemuselo ísť o spomínaný hrad.

Pozostatky valového opevnenia
Hradné jadro

Hrad bol postavený v severo-južnom smere, obkolesený priekopou zo všetkých strán okrem juhu, kde sa zachovali známky bočného kamenného opevnenia. Novšie archeologické výskumy spomínajú možnosť, že stavba hradu nebola dokončená. Iné pramene uvádzajú zmienku z r. 1880, kedy vraj ešte existoval, a podľa miestnych obyvateľov na začiatku 20. storočia ešte stáli hradby a fontána, ale kvôli povestiam o poklade boli zničené hľadačmi pokladov. Po 2. sv. vojne sa vraj kameň z rozbitého opevnenia použil na výstavbu a obnovu domov v dedine.

  •  jupiter.elte.hu
  • BELJAK, Ján – BELJAK PAŽINOVÁ, Noémi – MITÁŠ, Vladimír. Stredné a Horné Poiplie. Svedectvo archeológie. Nitra, 2015, s. 18-21.
Reklamy

2 thoughts on “Zelený hrad

    1. Podľa mierky na náčrte pôdorysu, ktorý tá maďarská stránka uvádza, mohol mať celý hradný areál do 100 metrov na dĺžku a 60-70 na šírku, teda mohol byť zhruba rovnako veľký ako Modrý Kameň.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s