Zelený hrad

Zvyšky múrov a výhľad z hradu

O tomto hrade  v polohe Zámok sa nezachovali žiadne priame písomné záznamy, ale z prieskumov okolia je možné datovať jeho vznik do 13.-14. storočia. Jeho primárnou úlohou mohlo byť stráženie predpokladanej obchodnej cesty Balassagyarmat-Zvolen. Na konci 13. storočia patrila táto oblasť Hunt-Poznanovcom, v r. 1323 daroval majetky v okolí zvolenský župan Donč svojim synovcom z rodu Balaša, ktorí pravdepodobne tento hrad dali postaviť. Nepriamym dokladom o jeho existencii je listina z r. 1345, v ktorej sa Juraj, syn Petra, syna Bitera, predok rodu Balaša, spomína s prídomkom Čebovský (de Chaab), čo je pevný doklad o sídle Balašovcov v Čebovciach, hoci nemuselo ísť o spomínaný hrad.

Pozostatky valového opevnenia
Hradné jadro

Hrad bol postavený v severo-južnom smere, obkolesený priekopou zo všetkých strán okrem juhu, kde sa zachovali známky bočného kamenného opevnenia. Novšie archeologické výskumy spomínajú možnosť, že stavba hradu nebola dokončená. Iné pramene uvádzajú zmienku z r. 1880, kedy vraj ešte existoval, a podľa miestnych obyvateľov na začiatku 20. storočia ešte stáli hradby a fontána, ale kvôli povestiam o poklade boli zničené hľadačmi pokladov. Po 2. sv. vojne sa vraj kameň z rozbitého opevnenia použil na výstavbu a obnovu domov v dedine.

 •  jupiter.elte.hu
 • BELJAK, Ján – BELJAK PAŽINOVÁ, Noémi – MITÁŠ, Vladimír. Stredné a Horné Poiplie. Svedectvo archeológie. Nitra, 2015, s. 18-21.

4 myšlienky na “Zelený hrad

 1. Z dostupných údajov, z poznania iných lokalít podobného typu predpokladám, že tu dochádza k omylu a k dezinterpretácii na základe málo preskúmaného okolia. Verejne sa hovorí o hrade, čo by mala byť stavba z 12.-13. storočia, spája sa to s pomiestnym názvom “Zelený hrad” čo je vyvýšenina na turistických mapách s kótou 431 metrov, kde sa nachádza aj trigonometrický bod. Je to obnažené skalné bralo s panoramatickým výhľadom. Bralo je sopečného pôvodu vytvorené štruktúrou brekcií, ktoré pôsobia ako väčšie kamene spájané “maltou” prípadne “betónom”. Je to však sopečná vyvrelina tak typická pre tento región. Charakteristickým prírodným výtvorom je neďaleký Kamenný vrch a Krehora (chránené prírodné areály), viditeľné aj zo Zeleného hradu.
  Hrad zo spomínaného obdobia v tejto lokalite tu podľa mňa nikdy nebol. Jediným “hradom” je praveké HRADISKO lokalizované na kopci pod názvom Zámok. Jeho prvé osídlenie je datované do obdobia okolo začiatku počítania nášho letopočtu.
  Ale odborné vyjadrenia nájdete na inom mieste :-).
  Daná oblasť je krásna, prepojenie histórie s prírodou je dokonalé, ale hrad som nenašiel, hradisko však áno.

  1. Áno, v polohe Zelený hrad žiadny hrad nie je, to je len prenesené toponymum, ktorým sa nazýva skutočný hrad na susednom vŕšku Zámok. Tam ale okrem pravekého hradiska (konkrétne tuším keltského) skutočne bol aj malý (možno nedokončený) stredoveký hrádok, ktorého existenciu podľa terénnych stôp potvrdilo už niekoľko domácich aj zahraničných odborníkov (naposledy v publikácii, ktorú citujem na konci článku).

  1. Podľa mierky na náčrte pôdorysu, ktorý tá maďarská stránka uvádza, mohol mať celý hradný areál do 100 metrov na dĺžku a 60-70 na šírku, teda mohol byť zhruba rovnako veľký ako Modrý Kameň.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.