Trúbiaci kameň

Andezitový balvan, inak nazývaný aj hlásna skala, trúbiaca skala, zvonovec alebo Tatárska píšťala, sa nachádza v malej lesostepi vo výške 295m n.m., v časti Zabry asi osem kilometrov na juh od obce Sucháň. Vedú k nemu dve trasy. Pri kratšej po žltej značke od cesty Čebovce-Sucháň trvá chôdza asi dvadsať minút, pri dlhšej po zelenej turistickej trase zo Sucháňa dve hodiny. Na kameni s dĺžkou vyše tri a pol metra, širokom 240 centimetrov a vysokom viac ako meter, sa dá skutočne trúbiť vďaka dvom vzájomne prepojeným otvorom, ktoré vytesala ľudská ruka.
Okolie Tr[biaceho kameňa

Na kameni je okrem otvorov vytesané aj číslo, ktoré predstavuje rok 1194 podľa islamského letopočtu, čiže z nášho pohľadu rok 1572, kedy v tomto kraji boli Turci. Takisto je tu vytesaný aj pôvodný trojuholníkový obrazec s polpriamkami, ktorý slúži ako jednoduchá smerová ružica. Šípky ukazujú na Španí laz, do suchánsko-plachtinskej doliny, na Zabry a k studni Turčianka, na ktorej je ďalší smerový znak. Podľa povesti mali v studni prísť o život dvaja tureckí bojovníci. Na druhý svet ich mal odpratať Jano z Benikovho salaša, ktorému odvliekli jeho milú Zuzku.

Trúbiaci kameň

Podľa ďalšej povesti sa Turci po dobytí hradu Modrý Kameň chceli posunúť ďalej do vnútrozemia a dostali sa do oblasti suchánskych Zabier. Spleť dolín im tam sťažovala orientáciu, preto do jednej zo skál vytesali dva otvory a prispôsobili ju na trúbenie. A týmto spôsobom sa zvolávali na určené stanovište. Podľa všetkých indícií bolo takýchto kameňov viac, a tvorili zaujímavú signalizačnú sústavu. Druhý, ešte nedokončený trúbiaci kameň bol objavený neďaleko polohy Ondrejcov laz.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s