Obecné múzeum v Želovciach

Národopisné a historické múzeum vzniklo v septembri roku 2002, jeho korene však siahajú niekde do 70-tich rokov minulého storočia. Jeho založeniu dalo podnet množstvo zachovaných pamiatok a pomoc, ktorú po ukončení vykopávok pohrebiska z doby Avarského kaganátu prisľúbili odborní pracovníci archeologického ústavu SAV v Nitre. Žiaľ v tom čase miestni a okresní zodpovední činitelia rozhodli inak, a priestory, ktoré boli pre múzeum pripravené využili inak. Pripravený materiál národopisnej a historickej expozície sa tak dostal na nejakú povalu. Na báze tohto sme pripravili otvorili prvú expozíciu terajšieho múzea.

Dnes má múzeum celkom 6 expozícií v oddelených miestnostiach:

– história
– národopis
– poľnohospodárstvo
– pôvodné želovské remeslá
– hry a hračky minulosti
– dielne (tkáčska, hrnčiarska, kováčska, košíkárska, drevorezbárska)

Národopisná zbierka predstavuje život obce ako poľnohospodársko-remeselníckej usadlosti na prelome 19. a 20. storočia. Je zostavená z materiálov získaných v obci a jej okolí a zahrnuje i časť o pôvodných remeslách a domácej výrobe obyvateľov obce. Historická časť je budovaná na báze materiálov zo spomenutého pohrebiska a materiálov získaných v obci a okolí najmä povrchovým zberom. K nim patria napríklad odtlačky dávnovekých živočíchov, štiepané kamenné nástroje, strieborné mince z doby tureckej atď, ktoré objasňujú geologický vývoj na našom území a dokazujú prítomnosť človeka doby kamennej a významné historické udalosti obce.

Až teraz, keď začiatok už máme už za sebou vidíme, aké množstvo materiálu vecného, listinného a informačného charakteru sa dá a je treba ešte zachrániť, ošetriť, konzervovať a vystaviť. Obmedzujúcim faktorom sú peniaze, čas, nedostatočná alebo často žiadna odborná kvalifikácia pre túto prácu. Napriek tomu ju robíme, lebo o niekoľko rokov už na záchranu toho bude oveľa menej. Predmety sa stratia na smetiskách a u priekupníkov a pamätníci vymrú.

Múzeum na ploche 160 m2 sa nachádza v Zichyovskom kaštieli, ktorého vlastníkom je VÚC Banská Bystrica a správcom poľnohospodárska škola. Im sme úprimne vďační za prenájom miestností s výškou nájomného 1,- Sk na rok. Otváracia doba nie je stanovená. Informácie môžete získať na adrese: Ondrej Bőhm, 99106 Želovce, Šóšárska 2, Telefon 047-4893216

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.