NCH Horné Príbelce

V obci je vybudovaný prvý náučný chodník v okrese Veľký Krtíš, ktorý bol otvorený už v lete 1989 pod názvom NCH Kopaske, neskôr v roku 1995 skrátený a premenovaný na NCH Horné Príbelce. Dnešný oficálny názov je NCH Holica Horné Príbelce, dĺžka celej trasy je 2445 m s prevýšením 146 m, a je na nej umiestnených 6 informačných stanovíšť s panelmi.

Infopanel NCH

Okruh chodníka vedie od altánku s informačnými panelmi povedľa kaštieľa Láskáriovcov, popri kamenných pivniciach z konca 19. storočia, až na vrch Holica, v pieskovni pod ktorým nadšenci prahistórie stále objavujú skameneliny žraločích zubov, trilobitov a lastúrnikov. Územie obce bolo pred miliónmi rokov zaliate morom a panoval tu čulý podmorský život. Kosti rýb a zkameneliny lastúrnikov tam objavili pred niekoľkými desiatkami rokov, keď z kopca začali ťažiť piesok. Najmä v 70. rokoch uplynulého storočia si ním sovietska armáda pokryla značnú časť vojenského cvičišťa v Lešti. Úrady však pred asi 20 rokmi ťažbu piesku zakázali, pretože hrozilo zrútenie steny.

Chodník potom pokračuje ponad CHA Holica panelmi o rastlinstve, krajine, živočísstve a pamiatkach, a končí na autobusovej zastávke pri hlavnej ceste. Pôvodný chodník mal aj druhý okruh, ktorý viedol popri viniciach k PP Kamenná žena a späť, ale táto časť už nie je vyznačená a informačné tabule poskytujú len fotografickú zmienku o niektorých zaujímavostiach na tejto trase.

2006-01-12 Príbelce obnovili náučný chodník k nálezisku žraločích zubov
2009-07-29 Chcete si nahrabať žraločie zuby? V Príbelciach sa to dá
SAŽP

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s