Kostol vo Veľkom Krtíši

Existencia veľkokrtíšskej farnosti a kňaza je písomne doložená v listine ostrihomského arcibiskupstva z r. 1435. Samotné sídlo sa v r. 1469 uvádza pod názvom Eghazaskewrthes, čiže Kostolný Krtíš. Pôvodný kostol po reformácii naďalej využívali evanjelickí veriaci. Pravdepodobne v r. 1635 si na podnet zemepána Štefan Šoóša evanjelici postavil nový kostol, čo nepriamo dokladá aj nápis na oltári vyrobenom v r. 1639. Písomné pramene uvádzajú existenciu nového kostola až v období 1688-1694, kedy sa spomína patrocínium Narodenia Panny Márie. V zápisnici z vizitácie v r. 1730 sa okrem sakristie a krstiteľnice ako vybavenie kostola spomína chór, kríž so Spasiteľom a zvonica s troma zvonmi.

Kostol, stará a nová fara

Okolo r. 1730 bola v obci aj cirkevná škola. Asi v r. 1770 sa začala stavba nového kostola na mieste toho pôvodného. Na jeho stavbu prispela predovšetkým rodina Ambrózyovcov, ale aj ďalšie miestne zemianske rody ako Tihány, Čemický, Plachý a i. Pôvodný kostol bol rozšírený v r. 1841 pristavením veže a upravený v r. 1953.

Pohľad zo severuPohľad zo západu

Kostol má halový tvar a plocho zakončenú niku, pruské klenby, predstavanú vežu a fasádu členenú rímsami a pilastrami. V interiéri je rokokovo-klasicistický oltár so stĺpovou architektúrou a plastikami, v strede s oltárnym obrazom Ukrižovaného, ktorý v r. 1773 daroval Daniel Tihány. Bočné výjavy majú názvy: Sen Jakubov, Povýšenie medeného hada na púšti, a v nadstavci je Obetovanie Izáka od L. Kubányiho. V období 1770-1775 pribudla aj nová rokokovo-klasicistická kazateľnica s podobizňami evanjelistov a volútovým baldachýnom, organ od Martina Podkonického, a drevená rokoková krstiteľnica s rokajami a naturalistickými kvetmi na nohe.

  • HARMINC, Ivan (et. al.). Súpis pamiatok na Slovensku III. Bratislava, 1969, s. 393.
  • KAMASOVÁ, Marta. Veľký Krtíš : História a súčasnosť mesta. Veľký Krtíš, 1997.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.