Kostol v Želovciach

V dnešnom chotári Želoviec, na mieste zaniknutého sídla Dvorčany pod vrchom Istenhegy, sa nachádzal kamenný stredoveký kostol. Zmienku o ňom a jeho kňazovi poznáme z listiny z r. 1435. V r. 1477 sa spomína aj ďalší miestny kňaz Matej. Zo stavebného materiálu pôvodnej budovy vraj bol v r. 1725–1728 postavený rímskokatolícky kostol sv. Ondreja a Beňadika so šindľovou strechou, ten však za necelých 50 rokov schátral. Vo veži kostola boli zavesené dva zvony. Pri ňom sa rozprestieral cintorín, na ktorého mieste dal v r. 1771 gróf František Zičy I. postaviť nový rímskokatolícky kostol sv. Imricha.
Kostol na pohľadnici zo začiatku 20. storočia
Je to jednoloďový priestor s rovným stropom, segmentovým uzáverom presbytéria, pristavanou sakristiou a pred štítové priečelie predstavanou vežou. Veža bola začiatkom 20. storočia prefasádovaná. Kostol bol v r. 1948-1974 renovovaný. Interiér kostola má rovné stropy ich výmaľba je z r. 1948. Oltár s drevenou plastikou sv. Imricha a po stranách s dvomi anjelmi. Dva bočné oltáre sú novšie. Barokový obraz Kladenie Krista do hrobu je olejomaľba z druhej polovice 17. storočia. Steny kostola zdobia sochy. Baroková kamenná krstiteľnica a svätenička pochádzajú z 18. storočia. Lurdská jaskyňa, so sochou Lurdskej Panny Márie a kľačiacou Bernadettou, je z r. 1995. Organ s neoklasicistickou píšťalovou skriňou bol vyrobený v druhej polovici 19. storočia. Nástroj bol viackrát opravovaný, naposledy r. 1982. Vo veži sú zavesené štyri bronzové zvony.
Kostol v Želovciach dnesKostol v Želovciach - čelný pohľad
Tunajšia rímskokatolícka fara bola postavená r. 1773 spolu s kostolom, ale farnosť bola zriadená r. 1771. Je to prízemná barokovo–klasicistická budova na pôdoryse s tvarom L.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.