Kostol v Turom Poli

Prvý kostol tu stál pravdepodobne až začiatkom 15. storočia – v prameňoch spomínaná farnosť, datovaná do r. 1332, je sporná (viď heslo o obci). Po reformácii sa obec stala evanjelickou, o čom svedčí prvá zaznamenaná vizitácia z r. 1615. Do pôsobnosti miestnej farnosti patrili aj obce Horný a Dolný Tisovník, a taktiež Červeňany. V období protireformácie sa kostol opäť nakrátko stal katolíckym, s patrocíniom Blahoslavenej Panny Márie.

Z katolíckej vizitácie v r. 1688 sa zachoval aj opis pôvodného kostola. Bol murovaný s klenbou, pričom vnútorné múry i drevená povala boli zdobené maľbami a freskami. Kostol mal vežičku s jedným zvonom, a samostatne stojacu drevnú zvonicu s dvoma ďalšími zvonmi. Neďaleko kostola bol múrom ohradený cintorín. Z vybavenia sa spomína malý oltár s drevenou soškou Ježiša i Márie, ktorý sa pravdepodobne zachoval ešte z predreformačného obdobia, ďalej kovový pozlátený kalich a dva drevené svietniky. V apríli 1762 bol starý schátralý kostol zbúraný, a začalo sa so stavbou nového.

Podľa záznamov pamiatkového ústavu z r. 1951 pochádzala stavba kostola z 15. storočia. Bola charakterizovaná ako jednoloďový priestor so segmentovo ukončenou svätyňou a sakristiou s kostnicou na severnej strane. V období renesencie sa loď preklenula valenou klenbou s lunetami. V polovici 18. st. bol kostol renovovaný do barokového slohu zaklenutím svätyne pruskou klenbou, pričom sa zmenil aj tvar okien. Na západnej strane bolo vybudované murované opevnenie s drevenými bránkami a kľúčovými strielňami. Veža s plechovou strechou bola pristavená v r. 1790.

 

KAMASOVÁ, Marta. Turie Pole : Návraty do minulosti. Monografia obce vysťahovanej v roku 1951. 1. vyd. Modrý Kameň: Ján Mráz, 2001. 174 s. ISBN 80-968330-1-4 (brož.).

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s