Kostol v Sečiankach

Rímskokatolícky kostol sv. Kozmu a Damiána bol postavený v období 1280–1300 pôvodne v románskom slohu. Prvou písomnou zmienkou je záznam zo súpisu pápežských desiatkov z obdobia 1332-1337, kde sa spomína tunajší kňaz Štefan. Ďalší nemenovaný kňaz je spomenutý v r. 1418. Dnešný kostol je jednoloďovou stavbou s polygonálnym presbytériom a malou severnou sakristiou. Z pôvodných prvkov sa zachovali ranogotický južný portál s kamenným ostením, a lomený triumfálny oblúk so skosenou hranou. Starobylé (pravdepodobne románske) je aj jeho patrocínium – sv. Kozmas a Damián sú patrónmi lekárov.

Kostol v Sečiankach

Stavba prešla menšími úpravami v období renesancie (výklenkové pastofórium vo svätyni z r. 1600-1640, vstup do sakristie) a v r. 1754 bola zbarokizovaná vyrovnaním stropov v lodi a presbytériu. Z tohto obdobia pochádzala aj väčšina súčasného vnútorného zariadenia, predovšetkým drevený bočný oltár najsvätejšej Trojice, kazateľnica, krstiteľnica a 11 barokových drevených polychrómovaných plastík rozmiestnených v interiéri, ktoré však zmizli alebo boli poškodené pri vlámaní. Väčšina dnešnej výzdoby je zo začiatku 20. storočia. Na stenách pod omietkou sa zachovali staršie nástenné maľby.

V období I. ČSR bola plánovaná prestavba kostola predĺžením a vybudovaním nového západného priečelia, avšak tieto plány sa nezrealizovali. V 60. rokoch minulého storočia bola budova rekonštruovaná, pričom bola výrazne rozšírená sakristia severným a západným smerom.

  • Apsida.sk
  • Obnova.sk
  • HARMINC, Ivan (et. al.). Súpis pamiatok na Slovensku III. Bratislava, 1969, s. 83.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.