Kostol v Dačov Lome

Dačolomiansky kostol - celkový pohľad

Evanjelický kostol s románskym portálom, zabudovaným v obrannom múre, bol postavený v ranorománskom slohu najneskôr v prvej polovici 13. st. Etnograf Ján Slávik vraj podľa jednotlivých stavebných prvkov pripúšťal, že mohol byť postavený i v 11. alebo 12. storočí. V svetlosti mal rozmery 860x636x438 cm. Hrúbka muriva nebola rovnomerná, v priemere dosahovala 90cm.  V 14. st. už kostol kapacitne pre veriacich nepostačoval, preto k nemu smerom na západ pristavili ďalších 806 cm v svetlosti a na múry nadmurovali 90 cm, takže potom mal výšku 528 cm. Prestavba bola vykonaná v gotickom slohu. V 15. st. bola k chrámu pristavená svätyňa s gotickou klenbou. V r. 1713 bol strop kostola okazetovaný maľovanými doskami, v r. 1790 bola k nemu pristavaná veža.

Dačolomiansky kostol - pohľad zozaduDačolomiansky kostol - veža

Terajšiu stavebnú podobu nadobudol po oprave a prestavbe do neogotického slohu staviteľom M. M. Harmincom v r. 1905. Po oprave bol vybavený novým oltárom, organom, krstiteľňou a lavicami. V r. 1920 udrel do veže blesk a značne ju poškodil. Zaujímavú drevenú ohradu po obvode obranného múrika zhotovil okolo r. 1930 miestny občan Július Beránsky. Posledná oprava kostola a múrika bola vykonaná v r. 1995-96.

Ide o jednoloďovú stavbu s presbytériom s polygonálnym uzáverom, so západnou predstavanou štvorcovou vežou v neogotickej úprave. Presbytérium má pôvodnú hviezdicovú rebrovú klenbu z konca 15. st. s čiastočne doplnenými kružbami v lomených oknách. Klinové vyžľabené rebrá dosadajú na obnovené konzoly. Neskorogotický je aj západný portál lode s bohato profilovaným ostením, so stočenými pätkami s pretínavými prútmi. Loď má novodobú neogotickú rebrovú klenu s konzolami. Kostol je obohnaný múrom, do ktorého bol prenesený a doplnený fragment románskeho kamenného ústupkového portálu s oblými prútmi.

  • MIHÁĽKIN, Ján. Dačov Lom: 1333-1998. Dačov Lom, 1998.
  • HARMINC, Ivan (et. al.). Súpis pamiatok na Slovensku I. Bratislava, 1967, s. 283.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.