Kostol v Bušinciach

Konkrétne písomné záznamy o farnosti v Bušinciach zo stredoveku nepoznáme. Zápis zo súpisu pápežských desiatkov z obdobia 1332-1337, ktorý sa v regionálnej literatúre často spomína, s istotou s Bušincami spojiť nedokážeme. Patrocínium sv. Demetra, solúnskeho svätca, sa však na naše územie dostalo už s príchodom Cyrila a Metoda v 9. storočí, takže sa dá predpokladať, že starší kostol tu stáť mohol. Kostol bol renovovaný po odchode Turkov v r. 1683. V r. 1688 cirkevná vizitácia uvádza, že v Bušinciach je pekný kostol sv. Demetra s jedným zvonom strednej veľkosti. V r. 1789 bol postavený na mieste staršieho dreveného kostola murovaný.  Pri požiari v obci 26. mája 1792 však bol tento spolu so stavbami v susedstve značne poškodený.

Kostol na pohľadnici zo začiatku 20. storočiaInteriér kostola

V tomto období (1780-1802) bol bušinským kňazom Péter Horváth, známy verejnoprospešnou činnosťou, na ktorú prispieval svojimi osobnými príjmami i majetkom. Už v tom istom roku založil katolícku ľudovú školu, o 3 roky neskôr dal postaviť budovu fary v neskorobarokovom štýle so segmentovými arkádovými oblúkami, a nakoniec začal aj s výstavbou nového kostola. Obhorená stará budova musela byť zbúraná v marci 1797, ale už o mesiac neskôr (24. apríla) boli položené základy nového barokového rímskokatolíckeho kostola sv. Demetra martýra. Múry postavilo 14 murárov za 171 dní, a vysvätenie kostola bolo v júli 1799.

Kostol v Bušinciach dnes

Ide o jednoloďový kostol, komponovaný na stereometrickom systéme prieniku telies, s konkávnym riešením stien pri prechode do presbytéria. Fasáda so západnou predstavanou vežou je členená kordónovými rímsami a vertikálnymi pilastrami, pričom veža je zakončená barokovou baňovitou strechou. Okná z farebného skla zobrazujú sv. Michala archanjela a sv. Štefana kráľa, stropná freska zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu. Hlavný oltár s predstavanou menzou je doplnený nástennou iluzívnou barokovou architektúrou. Nad oltárom je obraz sv. Demetra martýra s anjelmi, pochádzajúci z konca 18. storočia. Pod organovým chórom je obraz sv. Františka z r. 1734 od F. Lengyela.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.