Kaštieľ v Želovciach

Kaštieľ na kolorovanej pohľadnici

Barokovo-klasicistický poschodový kaštieľ s obdĺžnikovým pôdorysom, strednými rizalitmi na dvornej i záhradnej strane, osové členenie fasád zdôrazňujú segmentové tympanóny v atikách nad rizalitmi, ktoré sú už novými ranoklasicistickými prvkami. Rizalit na hlavnej fasáde má segmentovú atiku aj doňho situované reprezentačné schodište a honosnú sieň.  Východnú časť kaštieľa a veľkú sálu dal postaviť Ferenc Zichy I. v r. 1772, západnú časť v r. 1862 gróf Károly Zichy IV. V budove bola vzácna knižnica, obsahujúca rodový archív rodu Zichy, ktorý sem bol prenesený z hradu Palota v r. 1858, a obsahoval 27 301 listín, vrátane niekoľkých z obdobia vlády kráľov z rodu Arpádovcov. V r. 1940 bol archív prenesený do Maďarského krajinského archívu v Budapešti.
Kaštieľ na začiatku 20. storočiaKaštieľ na kolorovanej pohľadnici

Poslední majitelia seniorátneho veľkostatku boli grófi Jenő a István Zichyovci. V r. 1945 bol zichyovský veľkostatok s kaštieľom skonfiškovaný a posledný spolumajiteľ kaštieľa Jenő Zichy sa vysťahoval v roku 1946. Budova bola núdzovo využívaná ako ubytovanie slovenských prisťahovalcov, v roku 1947 opravená a od roku 1948 v nej bola zriadená poľnohospodárska škola. Od roku 1976 bol v kaštieli internát POU so stravovňou, v súčasnosti je budova  v súkromnej držbe z väčšej časti nevyužitá a postupne chátra.

Kaštieľ na pohľadnici zo začiatku 20. storočia

Pri kaštieli sa rozprestiera rozsiahly anglický park zo začiatku 19. storočia, v ktorom rástli mnohé vzácne dreviny. Do dnešných dní sa z parku zachovala len malá časť, väčšinou bola rozparcelovaná na stavebné plochy. Park založený v druhej pol. 19.storočia má rozlohu 3,0 ha, introdukovaných je 11 drevín (z toho 2 ihličnaté). Výber z rastlín:

  • Thuja orientalis L. (tuja východná)
  • Thuja occidentalis cv. „Lutea“ (tuja západná)
  • Juglans nigra L. (orech čierny)

Kaštieľ a park na pohľadnici

Želovský kaštieľ dnes

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s