Kaštieľ v Dolnej Strehovej

Vľavo terajší kaštieľ a hrobka, vpravo dva pohľady na starý kaštieľ. (Zdroj: keptar.oszk.hu)

Pôvodný kaštieľ Madáčovcov vyhorel v r. 1717, a zrenovovaná budova sa znovu stala obeťou plameňov v r. 1758. Koncom 18. storočia sa Alexander Madáč, starý otec Imre Madácha, pustil do budovania nového rodinného sídla, ktoré v r. 1823 dokončil jeho syn Imrich st. Na mieste tohto starého kaštieľa pripomínajúceho pevnosť dnes stojí rokokovo-klasicistická budova, postavená v r. 1853. Prízemná budova pôdorysu písmena U má nárožné veže a rizalit ústrednej siene. Trojkrídlová dispozícia so stredným rizalitom, ktorý naznačuje polohu ústrednej sály, je typicky baroková, šikmo situovaná veža prezrádza závislosť od tradícií starších opevnených kaštieľov. Úprava fasád a štuková ornamentika v podobe štylizovaných festónov nesú slohovú pečať ranného klasicizmu.

Kolorovaná pohľadnica zo začiatku 20. storočia

Madáchovský kaštieľ na začiatku 20. storočia
Tu žil a tvoril básnik Imre Madách, autor dramatického diela Tragédia človeka. Slávna „Levia jaskyňa“, Madáchova pracovňa, kde sa zrodila väčšina básnikových diel, je prístupná návštevníkom, hoci z pôvodného zariadenia sa zachovalo len zopár kusov nábytku. Sú tu vystavené rôzne vydania drámy Tragédia človeka, ako aj dobové fotografie. Od r. 1964 je tu literárne múzeum I. Madácha. Rekonštrukčné práce v kaštieli boli uskutočnené v r. 1972.

Madáchovský kaštieľ na začiatku 20. storočia

Anglický park opisuje už Mocsáry v monografii Novohradu (1826): „Nachádzajú sa tu mnohé užitočné a zábavné ustanovizne ako: les, lúka, rybník, vinice, kúpalisko, kvetinová záhrada, altánok“. Výber z drevín:

  • Taxus baccata L. (tis obyčaný)
  • Thuja occidentalis L . (tuja západná)
  • Thuja orientalis L. (tuja východná)
  • Fraxinus excelsior L. (jaseň štíhly)
  • Salix alba L. (vŕba biela)

Pôvodná hrobka Imre MadáchaPôvodná hrobka na cintoríne

Pri parku je pamätník – socha Adama (3,6 m), a relief I. Madácha s podstavcom 8,6 m (dielo Alojsa Riegeleho), odhalený 19.12.1936. V parku kaštieľa sa nachádza hrobka I. Madácha. Básnika po jeho smrti v r. 1864 pôvodne pochovali na katolíckom cintoríne v obci. V r. 1936 jeho pozostatky exhumovali a uložili na večný odpočinok v parku.

Priečelie kaštieľaNádvorie kaštieľa

Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.