Jaskyňa Židova diera

Židova dieraNachádza sa na južnom okraji Krupinskej planiny, na východnom svahu Ostrého vrchu (517 m), 500 m na juhozápad od osady Prša pri Modrom Kameni. Otvor s rozmermi 90 x 45 cm je v malej priehlbinke na svahu v nadmorskej výške 370 m, za ktorou sa nachádza zosunutý blok andezitových brekcií.

Za otvorom je 5 m hlboká studňa, cez ktorú sa medzi balvanmi dá dostať do trhlinovitých chodieb jaskyne. Táto pozostáva z dvoch pomerne priestranných rozsadlín paralelných s okrajom masívu, ktoré vytvorili sa zosuvom okrajového bloku andezitových brekcií. Jaskyňa teda reprezentuje typický rozsadlinový genetický typ. Hlavné rozsadliny križujú aj priečne šikmé poruchy, podľa ktorých poklesli niektoré andezitové bloky. Celá jaskyňa je vytvorená v andezitových brekciách s tufovo-lapilovým tmelom, ktoré pôvodne predstavovali horúce úlomkovité prúdy v strednom miocéne. K zosuvom okrajových blokov došlo až po zahĺbení doliny Krtíšskeho potoka koncom treťohôr alebo až v štvrtohorách.

Celková dĺžka jaskyne je 39 m, trhliny sú široké 1 až 3 m. Hĺbka priestorov je 13,5 m. Steny a dno jaskyne tvoria ostrohranné balvany a úlomky. Priestory sú bez akejkoľvek výzdoby a občas sa v nich vyskytujú netopiere.

K jaskyni sa viaže povesť, podľa ktorej tu lúpežníci prepadli Žida, obrali ho o tri grajciare a zhodili do jaskyne. Židova diera je síce neprístupná verejnosti, patrí však medzi najvýznamnejšie jaskyne Novohradu, najmä ako doklad svahovej modelácie Krupinskej planiny koncom treťohôr.

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.