Hájnický kameň

Hrad Palota na mape z r. 1528Na vrchole Hájnického kameňa sa ešte nachádzajú zvyšky muriva hradu, ktorého existenciu potvrdzujú aj historické pramene. Miesto hradu či hradisko sa spomína pri metácii chotára D. Plachtiniec už v r. 1264. V r. 1306 ho magister Donč, jeden z predkov rodu Balaša, stratil v boji s kráľom Karolom Róbertom. Jeho neskoršie osudy nie sú známe, ale v r. 1528 sa znenazdajky objavil na známej Lazarovej mape Uhorska pod názvom Palota.

Na východnej strane sa zachoval zvyšok muriva s dvoma výčnelkami a kamennou terasou. Podľa regionálnej literatúry bol na konci tejto terasy vchod do podzemia hradného komplexu. Obyvatelia, ktorí tieto priestory preskúmali, tvrdia, že tam bola kamenná miestnosť s dvoma chodbami, ktoré už v tom čase boli zborené. Bolo tam aj točité kamenné schodisko vedúce k otvoru v zemi, ale tiež schátrané. Vchod dala neskôr čiastočne zasypať lesná správa, aby nedošlo k úrazu.

V severnej časti vidieť priekopu, ktorá sa tiahla do západnej časti. Objekt mal dĺžku asi 40m a šírku 10-20m. Pozostával z paláca, rotundy a veže, a bol obkolesený elipsovitým múrom. Predpokladá sa, že bol zničený Turkami okolo r. 1575, keď padol aj Modrý Kameň, a to pravdepodobne výbušninou, keďže zvyšky muriva sú nepravidelne roztrúsené v okolí.
Hájnický kameň (vľavo)

Zdroj: Dolné Plachtince: História a dnešok /. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 1997. 61 s. ISBN 807165101X (brož.)

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s