Chránené územia

Súpis chránených území a prírodných pamiatok je k nazretiu v štátnom zozname osobitne chránených častí prírody SR (je možné použiť filtrovanie podľa administratívneho členenia). Zoznam území systému NATURA 2000 (ktoré zväčša v sebe zahŕňajú, alebo sa prekrývajú s maloplošnými chránenými územiami) je na stránke ŠOP SR (možnosť filtrovania podľa kraja a okresu).

Územie okresu Veľký Krtíš nie je súčasťou žiadneho veľkoplošného chráneného územia, aj keď zhruba od roku 1992 sa hovorilo o zriadení CHKO Krupinská planina, ktorej veľká časť by zasahovala aj na územie nášho okresu. Žiaľ, tieto plány sa doposiaľ nezrealizovali, a v posledných rokoch už o tomto projekte nie je ani počuť. Nachádzajú sa tu tak len maloplošné chránené územia, ktorých je po nedávnom zrušení PP Koprovnica už len 14. Sú rozdelené do troch oficiálnych kategórii: dva chránené areály (CHA), tri prírodné pamiatky (PP) a deväť prírodných rezervácii (PR).

CHA Cerínsky potok
CHA Holica
PP Kamenná žena
PP Koprovnica
PP Kosihovský Kamenný vrch
PP Krehora
PR Cúdeninský močiar
PR Čebovská lesostep
PR Dedinská hora
PR Hradište
PR Ipeľské hony
PR Kiarovský močiar
PR Modrokamenská lesostep
PR Ryžovisko
PR Seleštianska stráň

V dokumente Stratégia rozvoja spoločenstva obcí regiónu Poiplia, vypracovanom Regionálnou rozvojovou agentúrou Poiplie, je možné nájsť aj zoznam navrhovaných maloplošných chránených území pre okres Veľký Krtíš.

Vo vyššie spomenutých zoznamoch nie sú uvedené jaskyne, ktoré majú podľa zákona status prírodnej pamiatky. Momentálne na internete neexistuje centrálny súpis, ale dá sa predpokladať, že sa v budúcnosti objaví na stránke Správy slovenských jaskýň aspoň v podobe mapy.

PP Jaskyňa Pecna
PP Jaskyňa Židova diera
PP Jaskyňa Suchánska trhlina
PP Trpaslíčia jaskyňa
PP Prievanová diera

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.