Selešťany

Selešťany

1546 Szelescen, 1786 Seleschtyén, 1808 Szelestény, Selessťany, 1863–1907 Szelestény

Selešťany na mape 1. VM

Selešťany na mape 2. VMSelešťany na mape 3. VM

Na základe prieskumu prameňov môžeme konštatovať, že Selešťany v stredoveku podľa všetkého neexistovali, a vyvinuli sa pravdepodobne až tesne pred alebo krátko po bitke pri Moháči. Stránka obce Záhorce síce uvádza ako prvú písomnú zmienku listinu z r. 1250, táto informácia však nie je podložená zdrojom, a nám sa takúto listinu lokalizovať nepodarilo (neuvádza ju ani Marsinov diplomatár). Prvou písomnou zmienkou nie je ani listina z r. 13321, kde sa medzi zhabanými majetkami nechvalne známeho Feliciána Zacha spomína aj novohradské sídlo Eleztyen – tu podľa Gyorffyho ide o zaniknuté sídlo pri Poltári.

Kúria v Selešťanoch

Prvou istou písomnou zmienkou sú tak až turecké súpisy z polovice 16. storočia. V r. 1546 tu bolo 7 poddanských usadlostí, pričom tu stál aj mlyn, a do r. 1590 toto číslo stúplo na 132. Mená poddaných poznáme zo súpisu z r. 15593 – Isten, Gál, Módra, Possat, Simon a Gombás. V r. 1751 sa v Selešťanoch nachádzal majer, na ktorom žilo prisťahované obyvateľstvo. Korabinsky a Vályi obec zhodne uvádzajú ako etnicky slovenskú, Fenyes ju už označuje za pustatinu. Borovszky dedinu označuje za maďarskú, a udáva majetkové podiely rodov Szilassy, Trajtler a Vitális. Tieto rody dali postaviť aj dva malé kaštiele, ktoré sa neskôr stali majetkom rodu Fáy.
Zvonica v SelešťanochPam. padlým

O stavbu rímsko-katolíckej kaplnky v Selešťanoch, postavenej v roku 1934, sa významne pričinila rodina Huťanová. V centre sídla sa nachádza pamätník padlým, na jeho okraji zasa stojí chránený topoľ.


1MOL DL 99557
2Káldy–Nagy Gyula. A budai szandzsák 1546–1590. évi összeírásai. Demográfiai és gazdaságtörténeti adatok, Budapest, 1985, s. 553
3Káldy–Nagy Gyula. A budai szandzsák 1559. évi összeírása. Budapest, 1977, s. 238.
Reklamy

Vložiť komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s